Възраст: 32 години

Образование: Медицински университет – Плевен (2017 г.), специалност „Ревматология“.

Специализация: Сертификати за ставна ехография и за капиляроскопия и микроциркулация

Месторабота: Медицински център „ХЕРА“ – София

Професионален опит: В периода 2018-2019 г. е лекар-ординатор към Клиника по ревматология на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – гр. Плевен. По време на своята специализация практикува в Клиника по ревматология на МБАЛ „Св. Панталеймон – гр. Плевен. От 2024 г. д-р Костова е част от екипа на МЦ „Хера“ – гр. София. Осъществява ревматологични прегледи и в МЦ „Хера“ – гр. Кюстендил. Главен изследовател в редица клинични изпитвания за лечение на системен лупус, псориатичен артрит, аксиален спондилоартрит и др. Член е на БЛС и Българско дружество по ревматология.

***

Защо избрахте медицината?

Винаги съм искала да бъда лекар. Мечтая за това още от ранна детска възраст. Много силно ми повлия моята леля, която също е лекар. Като дете бях много впечатлена как тя помага на хората и как ги лекува. Исках да бъда като нея. Исках да помагам на хората, да ги лекувам, за да могат да бъдат щастливи и да живеят пълноценно.

Вашите три причини, заради които избрахте реализация в България?

Реализацията в България не е лесна, но не е мисия невъзможна. За мен всеки лекар може да се развие тук, стига да не се страхува от работата и от предизвикателствата. За мен причините да остана в България са:  добрата подготовка по време на обучението и специализацията; възможността за добра реализация в българските лечебни заведения; не на последно място – обичам родината си.

Кое е най-голямото предизвикателство, което носи професията?

Предизвикателствата са много, но за мен най-голямото е самият пациент. Всеки един от тях е уникален. Всеки клиничен случай е различен. Може в практиката си да имаш хиляди пациенти с едно и също заболяване, но всеки от тях е уникален. Лечението на всеки един от тях също е специфично, независимо от диагнозата. Определено бих казала, че за мен пациентът е най-голямото предизвикателство.

Откъде черпите енергия, когато Ви е трудно?

Излекувания пациент. Няма по-голямо удовлетворение от щастливия пациент. Когато се върнат при мен и кажат: „Благодаря, докторе!“, се чувствам щастлива, удовлетворена, а оттам идва и моята енергия да продължавам да помагам.

Добрият лекар е този, който (довършете изречението)проявява емпатия и изслушва. Добрият лекар първо трябва да е добър човек, добър психолог, а след това доктор.